W dniach 13.07.2021 oraz 16.07.2021 w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej WUM kierowanej przez prof. Mariusza Frączka i działającej na bazie Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Czerniakowskiego sp. z o .o., wykonano po raz pierwszy techniką laparoskopową dwie rozległe resekcje wątroby. W obu przypadkach zabieg polegał na wycięciu prawego płata wątroby (prawostronna hemihepatektomia). U pierwszego pacjenta wskazaniem do operacji był przerzut raka jelita grubego, u kolejnej pacjentki wskazaniem był dwuogniskowy rak dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych. W związku z tym ostatnia operacja poszerzona została o regionalną limfadanektomię czyli usunięcie układu chłonnego. Oba zabiegi przeprowadził prof. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM. Asystę stanowili pracownicy Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Czerniakowskiego: dr med. Łukasz Masior oraz dr med. Aneta-Obcowska-Hamerska. Przebieg śród i pooperacyjny w obu przypadkach był niepowikłany. Chorzy przebywają aktualnie pod opieką poradni przyszpitalnej. W trakcie zabiegu nad bezpieczeństwem chorych czuwał wyszkolony zespół anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych kierowany przed dr Tomasza Siegla. Kluczową rolę odegrała też grupa pielęgniarek chirurgicznych kierowana przez mgr Beatę Lisowską.
Tym samym Oddział Chirurgii Ogólnej dołączył do grona kilku ośrodków w Polsce wykonujących rozległe resekcje miąższu wątroby w całości techniką laparoskopową. Dzięki zaangażowaniu Kierownika Kliniki i Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej prof. Mariusza Frączka oraz Prezesa Zarządu Szpitala Czerniakowskiego sp. z o.o. dr Pawła Obermeyera udało się nawiązać współpracę z prof. Michałem Grątem, który dynamicznie rozwija program minimalnie inwazyjnej chirurgii wątroby w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza.
Tak rozległe i skomplikowane operacje wymagają nowoczesnego i precyzyjnego sprzętu. Dzięki wsparciu firm sprzętowych w tym firmy Storz, w obu przypadkach chirurdzy mogli korzystać z najnowszej dostępnej na rynku kolumny do zabiegów laparoskopowych w technice 4K. Bezkrwawe i precyzyjne wycięcie miąższu wątroby było z kolei możliwe dzięki najnowszej generacji instrumentarium firmy Söring.
Wspomniane powyżej zabiegi są początkiem rozwoju minimalnie inwazyjnej chirurgii hepatobiliarnej w Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Czerniakowskiego. Do tej pory chirurgia małoinwazyjna była rutynowo stosowana w oddziale w przypadkach chirurgii bariatrycznej i kolorektanej. W planach są kolejne zabiegi resekcji wątroby, które pozwolą na dalszy dynamiczny rozwój programu.
Poniżej odnośniki do zdjęć z resekcji. Ostrzegamy, że zamieszczone zdjęcia mogą zostać uznane za drastyczne.