Program KOS-BAR dla chorych na otyłość

Kadra

  • dr n. med. Michał Lis

    dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł

    Koordynator procesu leczenia w programie pilotażowym KOS-BAR
    Zastępca Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej

Informacje ogólne

Szpital Czerniakowski w Warszawie realizuje pilotażowy program opieki nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Program ma na celu poprawę jakości i efektywności leczenia osób w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66.0 – otyłość spowodowana nadmierną podażą energii.

Do programu mogą być kwalifikowani chorzy, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m² oraz z BMI 35 – 40 kg/m², u których chirurgiczna redukcja masy ciała może przynieść poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością.

Pacjenci zakwalifikowani do programu KOS-BAR są objęci opieką wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin medycyny: lekarze specjaliści chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych lub diabetologii, anestezjologii, rehabilitacji medycznej oraz dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog i pielęgniarka.

Model opieki, w ramach pilotażu KOS-BAR, obejmuje kwalifikację do programu pilotażowego, opiekę związaną z przygotowaniem pacjenta do zabiegu bariatrycznego, kwalifikację do operacji bariatrycznej, leczenie zabiegowe dobrane indywidulane dla każdego pacjenta, bariatryczną opiekę specjalistyczną (monitorowanie), realizowaną w okresie 12 miesięcy od dnia wypisu chorego ze szpitala.

W celu kwalifikacji do programu KOS-BAR pacjent powinien uzyskać skierowanie, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z rozpoznaniem ICD-10: E 66.0: „Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii”. Skierowanie należy dostarczyć do rejestracji Przychodni Specjalistycznej (wejście od ulicy Górskiej 18), w dni powszednie w godzinach od 7:30 do 18:00.

Kontakt dla pacjentów

tel.: +48 514 869 490
e-mail: otylosc@szpitalczerniakowski.waw.pl

Opublikowano 26 kwietnia 2022, 16:00 przez admin

Ostatnia modyfikacja przez