Szpital Czerniakowski rozwija chirurgię onkologiczną.

7 mln zł otrzyma Szpital Czerniakowski przy ul. Stępińskiej na rozwój chirurgii onkologicznej. Dzięki pieniądzom z budżetów sejmiku województwa mazowieckiego i Warszawy zwiększy się liczba łóżek oraz zostanie zakupiony sprzęt medyczny.

Nowotwory to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie, również w Polsce. Skuteczne leczenie onkologiczne zależy od szybkiej i trafnej diagnozy, ale także wdrożenia odpowiedniej opieki medycznej i terapii. Dlatego samorząd Mazowsza i m.st. Warszawa przekazują kolejne środki na poprawienie standardów leczenia w szpitalach onkologicznych.

Żeby wspierać mieszkanki i mieszkańców w walce z rakiem przeznaczymy 3 mln zł na rozbudowę oddziału chirurgii onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim oraz zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia m.in. mammografu, USG do diagnostyki piersi i tarczycy oraz stanowisk do chemioterapii czy systemu do prześwietlania wycinków – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. –  Nieocenione jest finansowe wsparcie sejmiku Mazowsza, który również przekaże szpitalowi 4 mln zł na ten cel, za co bardzo dziękuję – dodaje wiceprezydentka.

W Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej osoby z chorobami onkologicznymi objęte są kompleksowym leczeniem w oparciu o nowoczesne standardy. Szpital ściśle współpracuje z Narodowym Instytutem Onkologii, a lekarze z obu placówek biorą udział we wspólnych konsyliach, podczas których ustalana jest najlepsza ścieżka terapeutyczna dla pacjentów.

Chcemy zapewnić chorym szybszy i jak najszybszy dostęp do leczenia. Mimo rozwoju technik nieinwazyjnych to właśnie chirurgia jest jedną z najważniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia onkologicznego. W tym roku samorząd województwa przeznaczył dla czterech szpitali łącznie ponad 16 mln zł – mówi Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Dzięki dodatkowym środkom oddział chirurgii onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej zostanie rozbudowany o 9 łóżek w 2- i 3-osobowych salach dla pacjentów onkologicznych oraz o salę do chemioterapii z 5 stanowiskami do podawania wlewów oraz gabinety lekarskie.

Potrzeby społeczne w zakresie onkologii są ogromne. Cieszę się, że problem ten jest dostrzegany przez samorząd Mazowsza i m.st. Warszawy, bo dzięki otrzymanym środkom i rozbudowie chirurgii onkologicznej, pomożemy większej liczbie chorych, którzy chcą być leczeni jak najszybciej i na wysokim poziomie – podkreśla Paweł Obermeyer, Prezes Szpitala Czerniakowskiego.

Dodatkowo, w ramach zadania planowany jest również zakup sprzętu i wyposażenia medycznego, w tym: mammografu, kolonoskopu, gastroskopu, systemu do prześwietlania wycinków, USG do diagnostyki piersi i tarczycy, 5 szt. stanowisk do chemioterapii, szafy i myjni endoskopowej  oraz 12 zestawów narzędzi chirurgicznych.

Docelowo oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim będzie posiadał łącznie 54 łóżka w dwóch lokalizacjach: 33 łóżka na I piętrze budynku głównego (dla pacjentów chirurgii ogólnej) i 21 łóżek w budynku modułowym (w szczególności dla pacjentów bariatrycznych i onkologicznych).

Opublikowano 23 września 2024, 14:24