Projekt #COVID19

Ponad 8,4 mln złotych na walkę z COVID-19

to wartość wsparcia jakie otrzymał
Szpital Czerniakowski Sp. z o.o.
będący Partnerem Projektu
„Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV2 na terenie województwa mazowieckiego”,
realizowanego przez Województwo Mazowieckie
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa VI „Jakość życia” Działanie 6.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia”.

Całkowita wartość projektu wynosi 578 172 121,00 zł, w tym 493 442 397,00 zł to środki europejskie, blisko 50 585 382,00 zł, to wkład własny Województwa Mazowieckiego, a 34 144 342,00 zł pochodzi z budżetu państwa.

Liderem projektu jest Województwo Mazowieckie, a partnerami projektu są podmioty lecznicze zlokalizowane na terenie województwa mazowieckiego, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-Państwowy Instytut Badawczy oraz 5 stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego, razem 70 podmiotów prowadzących działalność w 75 lokalizacjach.

Projekt pozwoli na wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. Dzięki temu właściwą opieką medyczną objęci będą wszyscy pacjenci z objawami koronawirusa oraz odizolowane zostaną osoby wymagające hospitalizacji z innych względów

Zakres zadań w projekcie obejmuje wydatki związane z niezbędną aparaturą medyczną i diagnostyczną (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do uruchomienia aparatury), środkami ochrony jednorazowej, tak aby zwiększyć możliwości diagnostyczne, ratownicze i medyczne na terenie województwa mazowieckiego. W szczególności:

• zakup lub wynajem aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do uruchomienia tej aparatury);
    • zakup odczynników oraz materiałów medycznych;
    • zakup urządzeń do dezynfekcji;
    • zakup środków do dezynfekcji;
    • zakup środków ochrony indywidualnej;
    • zakup leków, szczepionek, testów;
    • stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką m.in. zakup, wynajem, niezbędne roboty budowlane;
    • inne niezbędne wydatki, które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.

Decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, jest podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Projekt zakłada możliwość elastycznego przenoszenia zakupionego sprzętu pomiędzy partnerami projektu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – dlatego też aparatura medyczna jest partnerom projektu wyłącznie użyczana, natomiast pozostały asortyment (środki podlegające zużyciu) jest przekazywany partnerom na własność w drodze darowizny.

Początkowy termin zakończenia Projektu został założony na koniec 2020 r., jednak dalszy rozwój epidemii Covid-19 na terenie RP spowodował przedłużenie jego realizacji do 2023 r.
W związku z niniejszym Projektem w Szpitalu Czerniakowskim Sp. z o.o. (Partner Projektu) zostały wdrożone niezbędne działania mające na celu minimalizację zagrożeń epidemiologicznych związanych z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2. Zwiększono efektywność wysokospecjalistycznej opieki diagnostycznej i medycznej udzielanej w reżimie sanitarnym pacjentom potencjalnie chorym lub stwierdzonym COVID-19 dzięki wsparciu o:

• pompy infuzyjne strzykawkowe
  • aparaty do wysokoprzepływowej terapii tlenowej wraz z akcesoriami
  • defibrylatory dwufazowe z możliwością stymulacji i kardiowersji
  • ssaki elektryczne
  • aparaty do znieczulenia
  • aparaty USG, w tym USG wielofunkcyjne z głowicą umożliwiającą diagnostykę klatki piersiowej płuc
  • automatyczne urządzenie do kompresji klatki piersiowej w trakcie resuscytacji
  • defibrylatory z wyposażeniem
  • respiratory
  • ambulans sanitarny typu T z wyposażeniem
  • Rezonans magnetyczny z wyposażeniem w module kontenerowym oraz wykonanie robót budowlanych, montażowych i instalacyjnych związanych z jego posadowieniem

Od początku epidemii COVID-19 do Szpitala Czerniakowskiego Sp. z o.o trafiło już m.in.:

• 42 sztuki aparatury medycznej (6,98 mln zł),
    • 39 sztuk wyposażenia (47,7 tys. zł),
    • 539 tys. sztuk środków ochrony osobistej i 4,2 tys. litrów płynów do dezynfekcji (1,07 mln zł),
    • 110 sztuk materiałów jednorazowego użytku i akcesoriów (10,1 tys. zł),
    • ambulans sanitarny z wyposażeniem (299,0 tys. zł)
    • rezonans magnetyczny z wyposażeniem (5,2 mln zł)

Łącznie w ramach projektu „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego otrzymaliśmy wsparcie o wartości 8 404 068,74 złotych.

Okres realizacji projektu: 28.02.2020 r. – 31.12.2023 r.

FILMY

Opublikowano 28 kwietnia 2020, 09:43